Pielgrzymka : Gietrzwałd – Święta Lipka – Szawle – Petersburg – Ryga – Tallin

*/Pielgrzymka z parafii św. App. Piotra i Pawła w Częstochowie

Gietrzwałd – Święta Lipka – Szawle – Petersburg – Ryga – Tallin (9 dni)
25.05 – 02.06.2020

Dzień 1–25.05.2020
Zbiórka uczestników i wyjazd z Częstochowy godzina 6:00.Przejazd do Gietrzwałdu,zwiedzanie oraz Msza Święta. Przejazd do Świętej Lipki- zwiedzanie z wysłuchaniem koncertu organowego. Przejazd na Obiadokolację w okolicę Olecka/Suwałk.

Dzień 2–26.05.2020
Przejazd na Litwę, zwiedzanie Góry Krzyży w Szawlach -miejsca, w którym na owianym podaniami i legendami wzgórzu ludzie ustawili ogromną ilość przyniesionych przez siebie krzyży. Obiadokolacja, przejazd na nocleg do Rygi zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 3–27.05.2020
Śniadanie. Przejazd do Tallina, zwiedzanie starego miasta m.in: górne miasto: wzgórze Toompea, Sobór Aleksandra Newskiego, budynek Parlamentu Estonii, Kościół luterański NMP, tarasy widokowe, kilka spośród 20 średniowiecznych baszt obronnych m.in.: Wysoki Herman i Gruba Małgorzata (na której umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniającą brawurową akcję ORP Orzeł). Dolne miasto. Średniowieczne ulice -Długa i Krótka Noga, Ratusz Miejski z 1404 roku, Apteka z 1422 roku, Dom Wielkiej Gildii, Dom Bractwa Czarnogłowych, kościół św. Olafa. Przejazd do Narwy, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4–28.05.2020
Przejazd na wyspę Kotlin gdzie znajduje się miejscowość Kronsztad z twierdzą. Historia miejsca jest nierozerwalnie związana z Piotrem I – założony przez niego fort miał bronić stolicy imperium. Jeszcze do niedawna, Kronsztad był zamkniętą bazą Radzieckiej Floty Bałtyckiej. Zwiedzimy również Sobór Morski, który przeszedł kapitalny remont i zachwyca swoim blaskiem. Następnie przejazd do Petersburga, zwiedzanie Twierdzy Pietropawłowskiej – pierwsza budowla na terenie Petersburga, której dzień założenia jest uznawany za dzień powstania miasta. Na terenie Twierdzy znajduje się pierwsza cerkiew petersburska – cerkiew pod wezwaniem Piotra i Pawła, w której znajduje się grobowiec carów rosyjskich. Kolejnym punktem będzie cypel największej wyspy w mieście – wyspy Wasilewskiej, gdzie za czasów Piotra I mieścił się port morski. Na koniec dnia przejazd pod Krążownik „Aurora” (z zewnątrz), który obecnie jest na stale zacumowany przy nadbrzeżu Piotrogrodzkim. Obiadokolacja. Wycieczka po najpiękniejszych stacjach petersburskiego metra. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
Dla chętnych (w cenie) – nocna wycieczka „Białe noce w Petersburgu”, podczas której będą mogli Państwo zobaczyć Petersburg nocą oraz wywierający ogromne wrażenie widok otwieranych mostów przez Newę. Słynny widok otwartego mostu Pałacowego z Twierdzą Pietropawłowską w tle jest jednym z symboli Petersburga.

Dzień 5–29.05.2020
Śniadanie. Przejazd na Plac Sztuk–przy którym mieści się zespół budynków muzealnych i teatralnych, zaprojektowany przez architekta Rossiego. Spacer do Cerkwi Zbawiciela Na Krwi, która powstała jako pomnik ku czci pamięci cara Aleksandra II, zamordowanego przez spiskowców w tym właśnie miejscu. Cerkiew jest zbudowana w stylu rosyjskich świątyń XVII wieku. Wewnątrz i na zewnątrz jest ozdobiona pięknymi mozaikami. Spacer Newskim Prospektem–reprezentacyjna ulica miasta, przy której znajduje się pomnik Katarzyny II, ekskluzywne delikatesy rodziny Jelisiejów oraz katedra Kazańska ze świętą ikoną Matki Boskiej Kazańskiej. Po południu zwiedzanie Katedry pod wezwaniem św. Izaaka–przepiękna cerkiew, która została zbudowana według projektu architekta Monferranda, wnętrza katedry ozdobione kamieniami półszlachetnymi, rzeźbami, obrazami i mozaikami, wywierają niezapomniane wrażenie. Na koniec dnia spacer pod Pomnik Piotra I „Jeździec Miedziany” -postawiony ku czci pamięci założyciela Petersburga na rozkaz Katarzyny Wielkiej. Obiadokolacja. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dla chętnych (za dopłatą) – wieczór folklorystyczny w Pałacu Mikołajewskim: rosyjskie pieśni i tańce ludowe, oraz „bufet rosyjski” z kawiorem, szampanem i wódką.

Dzień 6–30.05.2020
Śniadanie. Rejs statkiem po kanałach i rzekach „Wenecji Północy” z widokami na zabytki, mosty i parki miasta. Następnie zwiedzanie muzeum państwowego Ermitaż wraz z wystawą Impresjonistów – jednego z największych światowych zbiorów dzieł sztuki. Zobaczą Państwo perły kolekcji Ermitażu – sale reprezentacyjne pałacu Zimowego, arcydzieła Leonardo da Vinci, Rafaela, Rembrandta, Rubensa. Po południu zwiedzanie muzeum Faberge, które mieści się w całkowicie odrestaurowanym, jednym z najpiękniejszych pałaców Petersburga – Szuwałowskim. Kolekcja muzeum mieści ponad 4000 eksponatów rodzin królewskich z dworów całej Europy, dzięki różnorodności i jakości zbiorów zaliczana jest do najciekawszych w Europie. W muzeum można zobaczyć jedyną w swoim rodzaju kolekcję dziewięciu Jaj Faberge. Obiadokolacja w typowej rosyjskiej restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.
Wieczorem dla chętnych (za dopłatą) – balet w jednym z teatrów Sankt Petersburga.

Dzień 7–31.05.2020
Śniadanie. Spacer po kompleksie Ławry św Aleksandra Newskiego, dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 150 RUB) wejście do środka, gdzie znajduje się relikwiarz ze szczątkami Aleksandra Newskiego, jednego z patronów miasta, które zostały przeniesione do Petersburga na rozkaz Piotra I. Przejazd do Carskiego sioła, letniej rezydencji carskiej. Zwiedzanie pięknego Pałacu Katarzyny, budowanie którego rozpoczęto jeszcze za czasów Piotra I. Zobaczą Państwo wnętrza Pałacu, w tym słynną Komnatę Bursztynową, odtworzoną z okazji 300-lecia Petersburga. Oprócz zwiedzania pałacu pospacerują Państwo po parku rezydencji. Po południu przejazd do Peterhofu, który z pewnością można nazwać najpiękniejszą letnią rezydencją carską. Piotr I, natchniony widokami Wersalu zbudował swój „mały Wersal” pod Petersburgiem – Park Dolny o powierzchni ponad 102 hektarów, położony nad Zatoką Fińską, zdobią przepiękne fontanny, kaskady, rzeźby, pałacyki. Po południu obiadokolacja. Przejazd na nocleg do Narwy.

Dzień 8-01.06.2020
Śniadanie. Przejazd do Rygi,zwiedzanie m.in:Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. „Trzej Bracia”, Ratusz, Mała i Wielka Gildia, Katedra Domska, kościół Św. Jakuba,budynek parlamentu, Pomnik Wolności. Najpiękniejsza secesja. Obiadokolacja. Nocleg w Rydze.

Dzień 9–02.06.2020
Śniadanie. Przejazd do Kowna, krótki spacer z pilotem po starówce. Czas wolny na obiad. Wyjazd w drogę powrotną. Powrót do Częstochowy późnym wieczorem.

 

Cena : 3200,- zł; w tym:

– przejazd autokarem (klimatyzacja, video, barek, WC)
– 8 noclegów w hotelach (1 x Olecko/Suwałki hotel lub ośrodek wypoczynkowy,
2 x Ryga***; 3 x Petersburg***w centrum, 2 x Narwa***) w pokojach2-osobowych z łazienkami•
– 8 śniadań (bufet), 8 obiadokolacji serwowanych w hotelach lub na mieście: zupa, drugie danie, deser, kawa/herbata, woda(w tym jedna z muzyką na żywo);
– opieka pilota,
– nocna wycieczka „Zwodzone Mosty” -gratis,
– ubezpieczenie KL(30 000 EUR), NNW i bagaż,
– Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
– pomoc biura podróży w złożeniu wniosku o elektroniczną wizę,
– podstawowy pakiet realizacji programu: przewodnicy; system Tour Guide; bilety wstępu: Ermitaż (z impresjonistami), Peterhof – ogród dolny, Carskie Sioło – pałac Katarzyny i ogród, Sobór Św. Izaaka, twierdza Piotra i Pawła, Cerkiew Zbawiciela na krwi ,rejs statkiem, Muz. Faberge

Cena nie zawiera:
– wieczór folklorystyczny w Pałacu Mikołajewskim z furszetem 250 zł (płatne przy rezerwacji)
– balet w zależności od repertuaru i miejsca (informacja zostanie rozesłana na około 2 tygodnie przed wycieczką).

Uwagi:
– Program imprezy jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
– Dopłata do pokoju 1-os.: 900 zł

WIZY:
Od 1 października 2019 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła wydawanie bezpłatnych,
jednorazowych wiz elektronicznych upoważniających do wjazdu do Obwodu Leningradzkiego,
na terenie którego znajduje się Sankt Petersburg. Cudzoziemcy mają prawo do przemieszczania się tylko w obrębie regionu, wjazd do pozostałej części Rosji na podstawie takiej wizy jest niemożliwy.
W celu otrzymania wizy należy:
– posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku;
– na co najmniej 4 dni przed planowaną datą wjazdu (jednak nie wcześniej niż 20 dni)
wypełnić online na stronie MSZ Rosji wniosek o uzyskanie wizy elektronicznej;
– załączyć aktualne (nie starsze niż pół roku) zdjęcie paszportowe w formacie JPEG.
– mogą Państwo również skorzystać z bezpłatnej pomocy w wypełnieniu wniosku wizowego.
W tym celu prosimy o dostarczenie do biura na co najmniej 20 dni przed rozpoczęciem imprezy zdjęcia paszportowego w formacie JPEG oraz do wglądu danych paszportowych. Na ich podstawie pracownik biura wypełni wniosek w Państwa imieniu. Podanie błędnych danych lub załączenie niewłaściwej fotografii mogą skutkować odmową wydania wizy lub jej anulowaniem na granicy. Jest to równoznaczne z rezygnacją z imprezy zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa.

Zapisy w kancelarii parafialnej i pod nr 514 518 367

Przy zapisie obowiązkowa przedpłata – 500 zł